Co sprawia, że wszyscy kochają klocki LEGO?

Co sprawia, że wszyscy kochają klocki LEGO

Klocki lego to zdecydowanie jedna z najbardziej kultowych zabawek w historii. Niepozorne plastikowe elementy dają nieskończone możliwości i pozwalają rozwinąć skrzydła wyobraźni. Legendarne klocki są dostępne w wersjach dla dzieci w różnym wieku, i dla dorosłych. Co roku firma wypuszcza nowe zestawy, które stanowią łakomy kąsek dla pasjonatów. Klocki lego to jeden z najchętniej wręczanych prezentów – prawie zawsze to strzał w dziesiątkę. Co sprawia, że mimo upływu lat, ta prosta zabawka nadal święci triumfy? Czy stwierdzenie, że LEGO ma zestaw odpowiedni dla każdego, to spora przesada, czy stwierdzenie faktu? Przyglądamy się historii i sprawdzamy, jakie są rodzaje klocków LEGO.

Klocki LEGO – historia legendy

Firmie produkującej słynne klocki można śmiało życzyć 100 lat – już niedługo to życzenie się spełni. Zabawkowe imperium rozpoczęło swoją historię w 1932 r. w Danii, kiedy cieśla Ole Kirik Christiansen stworzył pierwsze drewniane zabawki. Do jego rodzina ma aż 70% udziału w LEGO.

Ole Kirik Christiansen
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ole_Kirk_Christiansen

Już wtedy założyciel firmy miał nosa do marketingu – ogłosił konkurs na odpowiednią nazwę dla marki swoich zabawek. Autor legendarnej nazwy LEGO otrzymał w ramach zapłaty butelkę domowego wina. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że to jeden z najgorzej opłaconych copywriterów w historii. Prawdziwy przełom przyszedł później. W latach 40. XX w. Christensen podjął śmiałą decyzję o tworzeniu klocków z tworzywa sztucznego, inwestując w to kwotę równą zyskom z kilku lat działalności. Klocki LEGO takie, jakie znamy powstały pod koniec lat 50. – wtedy opatentowano wyjątkowy system łączenia klocków, który sprawia, że budowle z LEGO są tak stabilne. Słynne żółtogłowe ludziki to patent z lat 70. Także z nimi sprawa nie była prosta – od powstania pierwszego prototypu, do produkcji figurki, potrzeba było 3 lat pracy projektantów i dziesiątek wersji próbnych.

Historia klocków lego
źródło: lego.com

Klocki LEGO – zabawka, którą będą się bawić jeszcze Twoje prawnuki?

I to nawet, jeśli jeszcze w ogóle nie masz dzieci. Opowieści o tym, że klocki LEGO są praktycznie niezniszczalne należą już do klasyków internetowych opowieści, ale nie sposób odmówić im racji. Klocki LEGO nie kruszą się, nie łamią i nie odbarwiają. O ile ich nie zgubimy, trudno wyobrazić sobie, jak można je uszkodzić. Z tego względu trudno mieć pretensje do marki o wykorzystanie tworzyw sztucznych – klocki LEGO są tak trwałe, że trudno uznać je za plastikowe śmieci, skoro nawet po wielu latach mogą świetnie służyć.

Pierwsze zestawy LEGO były o wiele skromniejsze, ale jedna rzecz jest stała. Modele podstawowych klocków wytwarzane od lat 60. XX cały czas pozostają niezmienione. Co to oznacza w praktyce? Klocki LEGO ze starych zestawów można spokojnie łączyć z tymi najnowszymi. System łączenia klocków ciągle pozostaje taki sam. Wszystkich posiadaczy starszych klocków zachęcamy do sprawdzenia.

Klocki LEGO – zestawy dla każdego

W tym stwierdzeniu nie ma odrobiny przesady. Pierwsze serie tematyczne, które sprawiły, że LEGO wyszło poza ramy zwykłych klocków, powstały już w 1978 r. Od tego czasu do sprzedaży trafiło ponad 50 serii tematycznych. Dotyczą różnych elementów życia i zawodów. Wielkim przebojem okazały się być zestawy licencjonowane, pierwszy z nich to oczywiście słynne LEGO Star Wars.

LEGO, jak przystało na firmę produkującą zabawki, oferuje zestawy klocków zróżnicowane pod kątem wieku – w tym specjalną serię dla najmłodszych. Na drugim biegunie oferty LEGO są skomplikowane, wieloelementowe serie dla dorosłych pasjonatów. Warto wspomnieć też o kolekcjonerstwie klocków LEGO. Rzadko występujące zestawy z poprzednich lat są bardzo pożądanym towarem, a ich wartość rośnie z roku na rok. Można więc się usprawiedliwiać, że zakup klocków LEGO to nie tylko czysta przyjemność, to inwestycja.

LEGO Duplo – początek przygody z LEGO

Klocki z serii Duplo powstały z myślą o najmłodszych. Są przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat. Co je wyróżnia? Same klocki są większe, tak aby bawiące się maluchy nie mogły ich przypadkowo połknąć. Mają żywe, radosne barwy i przyciągające uwagę dziecka figurki. Cieszą się zasłużoną opinią bardzo rozwijających zabawek. Układanie budowli z klocków i dopasowywanie ich elementów na różne sposoby kształtuje zdolności sensoryczne dziecka, połączenie ręka-oko i buduje sprawność małych rączek. To także zabawka, która rozwija wyobraźnię. Dostępnych jest tak wiele zestawów, że każdy rodzic czy dziadek znajdzie ten, który najbardziej zainteresuje maluszka.

LEGO Juniors – klocki przejściowe

Jeżeli dziecko błyskawicznie opanowało LEGO Duplo, ale na klasyczne LEGO może być jeszcze zbyt małe, idealnie sprawdzą się LEGO Juniors. Ich elementy nie są już takie duże jak w przypadku LEGO Duplo, pojawiają się w nich postaci z bajek, bardziej skomplikowane instrukcje i budowle. Zgodnie z opisem producenta są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Zestawy dla dziewczynek – LEGO Friends i LEGO Disney Princess

Gdy dziecko skończy 5 lat, zabawa z LEGO zaczyna się na dobre. Firma oferuje dziesiątki serii, dzięki czemu ta edukacyjna, kształtująca myślenie logiczne, wyobraźnię przestrzenną i fantazję zabawka jest dostępna w wariantach idealnie dopasowanych do zainteresowań dziecka. Wśród dziewczynek szczególnie popularne są dwie serie – LEGO Friends i LEGO Disney Princess.

W serii LEGO Friends wszystko kręci się wokół grupy przyjaciółek (Mili, Emmy, Andrei, Olivii, Marii i Stephanie) żyjących w Heartlake City. Co tak pociąga dziewczynki w tej serii? Figurkom przyjaciółek można zmieniać fryzury i ubrania, towarzyszy im też wiele uroczych zwierzątek. Cały zestaw świetnie nadaje się do odgrywania scenek z miejskiego życia. Serii Disney Princess chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – to zestawy z figurkami najbardziej lubianych przez dziewczynki bajek Disney’a – m.in. Elsy z Krainy Lodu, Kopciuszka, Śnieżki, Jasminy z Alladyna, Mulan i wielu innych.

Zestawy dla chłopców – LEGO City, LEGO Ninjago i LEGO Nexo Knights

Lego Ninjago i LEGO Nexo Knights to zestawy odwołujące się do światów stworzonych przez LEGO – odpowiadają na klasyczne chłopięce marzenia o starciu dobrego ze złym i zaskakujących przygodach w odległych miejscach. Obie serie to krok w niesamowity świat fantastyki. Jedną obawę może stanowić fakt, że zajęty zabawą tata, nie da się odciągnąć od klocków.

LEGO City to zestawy pokazujące życie w mieście, z jego różnymi zawodami i pojazdami. Od strażaka i policjanta, po radiowóz, helikopter czy wóz strażacki – LEGO City doskonale pomaga połączyć świat dziecięcych wyobrażeń, ze scenami z życia miasta i konstruowaniem miejskich zabudowań. Zestawy można łączyć, dając pole do popisu twórczej wyobraźni dziecka.

Warto zaznaczyć, że choć dla ułatwienia podzieliliśmy klocki na najczęściej wybierane dla dziewczynek i chłopców, to absolutnie nie trzeba kierować się tymi kategoriami. Marka LEGO od lat stara się tworzyć przestrzeń niczym nie skrępowanej kreatywności, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by disney’owska księżniczka ścigała przestępców na dworcu LEGO City.

Dla młodszych i starszych miłośników techniki – LEGO Creator i LEGO Technic

Obie serie dają pole do popisu tym, których w klockach najbardziej pociąga ich logiczny element – łączenia, konstruowania, dopasowywania. LEGO Creator to klocki skierowane do dzieci, które umożliwiają złożenie 3 odmiennych wariantów z każdego zestawu. Seria Creator rozwija u dziecka myślenie twórcze i przestrzenne. Z klocków można budować miasta, maszyny i pojazdy.

LEGO Technic skierowane są do nieco starszych dzieci i nastolatków (wiek 7-16 lat według informacji na opakowaniu). To zestawy, w których powstają realistyczne modele maszyn, które można wprawić w ruch. W zestawach są odpowiednie przekładnie, silniki, a nawet systemy sterowania. Niektóre z tworzonych maszyn trzeba zaprogramować. To świetna rozrywka także dla starszych miłośników LEGO

LEGO Architecture – wyjątkowy prezent dla fanów architektury

W tej niezwykłej serii tematycznej, zabawa zaplanowana jest przede wszystkim dla dorosłych. To wieloelementowe zestawy – repliki najbardziej imponujących budowli świata. Idealny sposób na relaks i świetny sposób na długie zimowe wieczory dla każdego, kto kocha piękną architekturę. LEGO Architecture sprawdzi się jako prezent dla studenta, architekta, historyka sztuki, czy podróżnika. Co znajdziemy w tej serii? Słynne budowle, od rzymskiego Koloseum (to swoją drogą do tej pory zestaw klocków), przez gmach opery w Sydney, Paryż, Fontannę di Trevi czy Kapitol, aż po dubajskie drapacze chmur.

Ikona popkultury – LEGO Star Wars

Słynne zestawy tematyczne, które poruszają serca miłośników popkultury na całym świecie. Lego Star Wars jest poświęcone zarówno starszym, jak i młodszym miłośnikom sagi George’a Lucasa. Wieloelementowe, skomplikowane komplety klocków umożliwiają złożenie miejsc i pojazdów, które doskonale zna każdy fan tego, co działo się dawno temu, w odległej galaktyce. Z ciekawostek warto wspomnieć, że to właśnie w tej serii pojawił się najdroższy zestaw LEGO w historii. Replika Sokoła Milenium z 2017 r. osiągnęła cenę katalogową 3,5 tysiąca złotych.

Podsumowując – można powiedzieć, że LEGO to idealny pomysł na upominek, który zapewni przyjemnie spędzony i rozwijający czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym, nawet tym o bardzo różnych zainteresowaniach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.